Strona główna O nas

O nas

Inspirować do działania

Fundacja „Katolicka Inicjatywa Berit” z siedzibą w Głuszycy jest organizacją pozarządową powstałą w 2008 roku, a do głównych celów statutowych należy propagowanie odpowiednich wartości z zakresu kultury, sztuki, wsparcia społecznego oraz szeroko rozumiana pomoc drugiej osobie. Swoje działania kierujemy do różnych grup społecznych: seniorów, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnością. Fundacja posiada bogate doświadczenie w realizacji i koordynacji różnych projektów lokalnych, regionalnych z obszaru edukacji, ekologii, kultury, organizacji szkoleń, wyjazdów, konkursów.

Fundacja „Katolicka Inicjatywa Berit” od 15 lat działa na rzecz lokalnej społeczności, pierwsze kroki i pierwsze działania skierowane były przede wszystkim do mieszkańców Głuszycy. Wynika to z przeświadczenia, że pomaganie ludziom, pozwala na to by rozwijali wiarę w siebie i przezwyciężali poczucie bezradności. Dzisiaj możemy powiedzieć, że nasza praca przynosi korzyści, efektem jest tworzenie sieci współpracy i lokalnych struktur, które na stałe mogą być ogniwem wspierającym rozwój naszej najbliższej okolicy.

Fundacja na przestrzeni lat zebrała zupełnie różne doświadczenia, które teraz stanowią ważny zasób naszej organizacji i wspierają solidne filary naszego podejścia do rozwiązywani problemów społecznych. Dla nas działania na rzecz dobrostanu lokalnej wspólnoty to przede wszystkim wspieranie inicjatyw słabszych grup społecznych poprzez zaoferowanie im wsparcia w różnej formie: organizacyjnej, edukacyjnej czy strategicznej. Ważne jest również konstruowanie i wspieranie rozwoju społeczności lokalnej poprzez identyfikowanie problemów, barier czy ograniczeń, ale również poprzez odkrywanie i wzmacnianie potencjałów, stymulowanie rozwoju. Działania na rzecz społeczności lokalnej mogą być realizowane na trzech różnych płaszczyznach: rozwoju lokalnego, planowania społecznego oraz działań społecznych.

W ramach naszej działalności zrealizowaliśmy dwa duże projekty, które miały znaczący wpływ nie tylko na wsparcie lokalnej społeczności, ale również przyczyniły się budowy społeczeństwa obywatelskiego i umacnianiu oddolnych inicjatyw. Pierwszym z działań był zrealizowany w 2017 r. projekt „Otwarci na współpracę” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Priorytet 4 silne organizacje pozarządowe. Przedsięwzięcie polegało na organizacji warsztatów szkoleniowych dla członków organizacji pozarządowych z powiatów: wałbrzyskiego, świdnickiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego oraz kłodzkiego – jego efektem jest zawiązanie Federacji Organizacji Katolickich, która działa do dnia dzisiejszego. Zadanie „Otwarci na współpracę” skierowane było do organizacji, które mierzyły się z różnymi trudnościami i nie były w stanie wykorzystać w pełni swojego potencjału, co przekładało się m.in. na nieefektywne działania. Głównym efektem wsparcia był zawiązanie Federacji Organizacji Katolickich, do partnerstwa przystąpiło 12 podmiotów. Wykorzystanie efektu synergii wynikającej ze wspólnych działań przekłada się na szersze możliwości, m.in. w dotarciu do większego grona odbiorców czy różnych grup interesariuszy.

Drugim przedsięwzięciem był projekt „#SpołecznieOdpowiedzialni”, realizowany w latach 2018-2019 ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Konkurs FIO 2018, dotyczący regrantingu na terenie Dolnego Śląska połączony z działaniami edukacyjno-animacyjnymi, których celem był rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Projekt „#SpołecznieOdpowiedzialni” poza rozwojem i wzmacnianiem wspólnot lokalnych miał za zadanie zwiększyć zaangażowanie obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne, zwiększyć liczbę inicjatyw oddolnych oraz wzmocnić partycypację obywateli w sprawach publicznych i wzmocnić potencjał III Sektora. Podczas realizacji projektu ok. 220 osób wzięło udział w działaniach animacyjno-edukacyjnych, przeprowadzono 79 godzin szkoleniowo-warsztatowych i dofinansowano 126 inicjatyw. Wartość dodana tego działania to rozwój wspólnot w kierunku budowania społeczeństwa obywatelskiego, wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej oraz animacja do działań pro-obywatelskich i partycypacji w lokalnym rozwoju.

Działamy z myślą o młodych

Aktywizacja i wspieranie młodych osób jest dla nas istotna, poprzez rozwijanie umiejętności obywatelskich, społecznych, komunikacyjnych i międzykulturowych młodzieży wzmacniamy cały potencjał lokalnej społeczności. W wymiarze indywidualnym młodzi również zyskują wiele dla siebie, dzięki wzmacnianiu kompetencji osobistych budują samodzielność, co w przyszłości pozwoli im na swobodną realizację własnych zamierzeń w życiu dorosłym oraz pomoże sprawnie funkcjonować w otaczającej i ciągle zmieniającej się rzeczywistości.

Na przestrzeni kilkunastu lat Fundacja „Katolicka Inicjatywa Berit” zrealizowała szereg różnych projektów dedykowanych młodzieży. Realizując zadania publiczne, dofinansowane przez lokalny samorząd, byliśmy organizatorami rożnych wydarzeń sportowych, m.in. turniejów Halowej Ligi Piłki Nożnej, Rozgrywek Streetballowych, turniejów szachowych oraz szkoły nauki pływania w ramach zadań dotyczących promocji zdrowego stylu życia poprzez zintegrowanie działań profilaktycznych z aktywnością sportową. W 2011 roku do życia powołano Klub Sportowy „Berit”, gdzie młodzież miała możliwość rozwijania swoich zainteresowań sportowych. Klub prowadził szkółkę piłkarską Football Academy oraz treningi piłki nożnej dla najmłodszych, a jego podopieczni uczestniczyli w lokalnych rozgrywkach piłkarskich. Fundacja przez blisko12 lat jest organizatorem wakacyjnych wyjazdów formacyjnych dla dzieci i młodzieży, pozyskując środki z samorządu lokalnego w formie realizacji zadania publicznego na organizację letniego wypoczynku dla dzieci. Z myślą o młodzieży uzdolnionej muzycznie powstało Sowiogórskie Ognisko Muzyczne, gdzie młodzi adepci kształcili swoje umiejętności gry na pianinie, flecie poprzecznym, gitarze i skrzypcach. W śród kadry prowadzącej zajęcia byli Pan Andrzej Migdalski, emerytowany muzyk Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Państwo Jadwiga i Tomasz Szeligowscy, również związani z Filharmonią Sudecką oraz Pani Ewelina Korba i Pan Eugeniusz Sadłowski.

Cyklicznie organizujemy Konkurs Recytatorski Poezji Religijno – Patriotycznej im. Oli Wróblewskiej, śp. Bogumiła Aleksandra Wróblewska, Członek Rady Fundacji „Katolika Inicjatywa Berit”, zwana przez przyjaciół Olą, współtworzyła Radę Fundacji, której działania wspierała praktycznie od samego początku. Wśród inicjatyw podejmowanych przez Fundację „Katolicka Inicjatywa Berit” to właśnie Konkurs Poezji Religijno-Patriotycznej im. Oli Wróblewskiej jest swoistą wizytówką – działaniem, które szczególnie wpisuje się w główne cele statutowe – propagowanie wartości z zakresu kultury, sztuki, wsparcia społecznego oraz szeroko rozumiana pomoc drugiej osobie. Dla uczestników to możliwość do rozwijania zdolności recytatorskich, popularyzowania poezji religijnej i patriotycznej oraz kształtowania postaw obywatelskich, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz poszerzanie wiedzy historycznej związanej z losami Ojczyzny. Dla Nas, dla najbliższych i przyjaciół Oli Wróblewskiej, to możliwość pielęgnowania pamięci i zaszczepiania cennych wartości młodemu pokoleniu.

Aktywizujemy Seniorów

Odbiór starości jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Inaczej postrzegają ją ludzie młodzi, inaczej ci w średnim, a inaczej w podeszłym wieku. Granice starości są więc płynne, ale dla naszych Seniorów – podopiecznych Fundacji „Katolicka Inicjatywa Berit”, tym wyznacznikiem na pewno nie jest metryka. W swoich działaniach Fundacja stara się podkreślać, że Seniorzy są ważną grupą społeczną, praktyka pokazała również, że nie potrzeba skomplikowanych narzędzi, aby uwolnić ich energię. Organizacje społeczne nie potrafią w pełni wykorzystać potencjału osób starszych, liczymy jednak, że nasz przykład zachęci do tego, aby włączać osoby starsze w działania, niejednokrotnie ludzie w tym wieku czują się młodo i daleko im do określania siebie mianem starych.

Jednym z pierwszych systemowych działań podjętych przez Fundację „Katolicka Inicjatywa Berit”na rzecz osób starszych była realizacja projektu „E-dukacja dorosłych”, dotyczącego szkoleń komputerowych i podnoszenia umiejętności cyfrowych dla mieszkańców gminy Głuszyca w wieku 50+. Ponadto w ramach działań na rzecz osób w wieku senioralnym Fundacja realizowała przedsięwzięcia aktywizujące z elementami edukacji w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020, gdzie zrealizowano projekty edukacyjne: „Senior na 6+”, „Senior Pasjonat”, „Aktywny Senior”. W efekcie starań Fundacji Seniorzy otrzymali możliwość uczestniczenia w zorganizowanych nieodpłatnych zajęciach, m.in. ruchowych, kulinarnych, teatralnych oraz rozwijających inne pasje.

Mając za sobą już kilka lat współpracy z Seniorami Zarząd Fundacji z satysfakcją może powiedzieć, że podejmowane działania wpłynęły na zmianę wzorca aktywności wśród seniorów, a także przyczyniły się do zmiany w postrzeganiu osób starszych – jako aktywnej i twórczej grupy mającej znaczący wkład w życie społeczne i ekonomiczne.

Moda na pomaganie

Fundacja „Katolicka Inicjatywa Berit” od początku swojego istnienia w wielu obszarach prowadzonych działań opiera się na pracy wolontariuszy. W pierwszej kolejności swoje działania fundacja opierała przede wszystkim na pracy społecznej swoich członków. Jednak realizacja większych zadań nie byłaby możliwa bez wolontariuszy zewnętrznych. Po kilkunastu latach współpracy z wolontariuszami i różnych doświadczeniach możemy stwierdzić, że wolontariat to nie tylko moda na pomaganie. Mody zmieniają się, przemijają, a wolontariat to droga do budowania wspólnoty między ludźmi, rozwijania lokalnego środowiska. Fundacja traktuje wolontariat, jako ważny element życia społecznego, jest to forma partycypacji społecznej, droga do aktywizacji i włączenia społecznego. Wolontariat to także to postawa, sposób działania, odruch serca. Obecnie jesteśmy Lokalnym Partnerem Korpusu Solidarności, w ramach Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018 – 2030 realizujemy dwie inicjatywy: „Lokalne Partnerstwo dla Wolontariatu – edycja 2021 – 2023” oraz „Rozwój wraz z profesjonalizacją usług z zakresu wolontariatu” w ramach konkursu: WOW w NGO! Edycja 2023. Wspomniane działania mają na celu wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez wypracowanie i wdrożenie rozwiązań ułatwiających i zachęcających do systematycznego angażowania się obywateli w wolontariat.

Żyjemy w społeczeństwie zmiany, tradycyjne systemy pomocowe nie są w stanie rozwiązywać problemów społecznych, których liczba i skala skomplikowania jest już tak wielka, że do ich rozwiązania potrzebne są nowatorskie podejścia. Wymagają one szczególnej zdolności do wypracowywania metod pozwalających na łączenie oddolnej inicjatywy, wiedzy i zaangażowania z ciągłą diagnozą naszego otoczenia, które się nieustanie zmienia, tylko w takich okolicznościach dostajemy realną szansę na trwałą zmianę i poprawę jakości życia ludzi, ale nie daną przez „kogoś” lub „coś,” tylko wypracowaną przez nich samych.