
Za nami 15 lat działalności, okrągłe jubileusze to doskonała okazja do chwili zatrzymania i refleksji, aby podsumować dotychczasową działalności organizacji. Ludzie tworzą różne organizacje z bardzo prostej przyczyny – poprzez wspólne działanie można osiągnąć znacznie więcej niż działając w pojedynkę. Jaki stoi za tym sekret? Działając razem działamy na zdecydowanie wyższym poziomie niż stopień naszych indywidualnych możliwości, dlatego właśnie wspólnie odnosimy dużo większy sukces niż w pojedynkę. Chcemy z taką refleksją świętować 15-lecie działalności Fundacji – jest to sukces i okazja do świętowania dla całej lokalnej społeczności, bo każdy z członków naszej wspólnoty stoi za sukcesem działań Fundacji.
W niedzielne popołudnie, 3 grudnia, Fundacja „Katolicka Inicjatywa Berit” świętowała jubileusz działalności, to już 15 rok naszej wytężonej pracy. Uroczyste spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Głuszycy, a wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, w tym Burmistrza Głuszycy, Pana Romana Głoda i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Głuszycy, Pana Grzegorza Milczarka. Swoją obecnością zaszczycił nas również Biskup Diecezji Świdnickiej, ks. Marek Mendyk, a także Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuszycy, Pani Aneta Musik, obecni byli członkowie Rady Fundacji, ks. Sławomir Augustynowicz, Pani Maria Fedorowicz, Pani Maria Sterecka, Pani Janina Czaicka oraz rodzina śp. Pani Oli Wróblewskiej, która była pierwszą przewodniczącą wspomnianej Rady. Mieliśmy również przyjemność gościć członków zarządu fundacji, w tym historycznego, pierwszego Zarządu Fundacji, w osobach Pani Magdaleny Jarosz oraz Pana Jakuba Żurowskiego, obecny zarząd reprezentowali członkowie – Pani Anna Skup, obejmująca funkcję, Pani Magdalena Ząbek na czele z Prezes Zarządu, Panią Małgorzatą Śliwińską. Swoją obecnością dopisali także wolontariusze, współpracownicy fundacji oraz mieszkańcy Głuszycy.
Spotkanie rozpoczeło się od powitania gości przez Przewodniczącego Rady Fundacji, ks. Sławomira Augustynowicza, a dalszą cześć oficjalną poprowadziła gospodarz spotkania Pani Małgorzata Śliwińska wraz z Panem Dawidem Okarmą. Uroczystość była okazją do licznych podziękowań oraz podsumowania dotychczasowej działalności. Gratulacje na ręce Prezes Fundacji złożyli Burmistrz Głuszycy oraz Biskup Świdnicki, który wspomniał również osobę fundatora śp. ks. Prałata Józefa Molendę. Podczas gali uhonorowani zostali „Wolontariusze roku 2023”, Fundacja „Katolicka Inicjatywa Berit” w ramach Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018–2030 realizuje dwie inicjatywy: „Lokalne Partnerstwo dla Wolontariatu – edycja 2021 – 2023” oraz „Rozwój wraz z profesjonalizacją usług z zakresu wolontariatu” w ramach konkursu: WOW w NGO! Edycja 2023„. Wspomniane działania mają na celu wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez wypracowanie i wdrożenie rozwiązań ułatwiających i zachęcających do systematycznego angażowania się obywateli w wolontariat. Fundacja jest Lokalnym Partnerem Korpusu Solidarności, konkurs na „Wolontariusza roku 2023” to sposobność, aby promować postawy wolontariackie jak i przybliżać lokalnej społeczności dokonania wolontariuszy i wyróżnić najbardziej zaangażowane osoby. Fundacja w tym roku nagrodziła 12 wolontariuszy, każdy otrzymał pamiątkową statuetkę i dyplom, wręczono też drobne upominki.
Wśród inicjatyw podejmowanych przez Fundację „Katolicka Inicjatywa Berit”, jest jedna szczególna, to Konkurs Poezji Religijno-Patriotycznej im. Oli Wróblewskiej. Jest swoistą wizytówką – działaniem, które nadzwyczaj wpisuje się w główne cele statutowe – propagowanie wartości z zakresu kultury, sztuki, wsparcia społecznego oraz szeroko rozumiana pomoc drugiej osobie. Dla uczestników to możliwość do rozwijania zdolności recytatorskich, popularyzowania poezji religijnej i patriotycznej oraz kształtowania postaw obywatelskich, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz poszerzanie wiedzy historycznej związanej z losami Ojczyzny. Na naszej gali pojawili się laureaci tegorocznej edycji, Laura Styrbicka oraz Łucja Olczak, zaprezentowały przed publicznością konkursowe utwory, pomimo tremy i licznego audytorium laureatki wypadły doskonale.
Podczas drugiej cześć jubileuszowej gali zgromadzenia goście mieli okazją zapoznać się z występem artystycznym przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuszycy. Młodzież z grupy „Teatralny Bigos”, pod czujnym okiem Pani Moniki Rejman przygotowała występ, przedstawienie teatralne pt. „Odwiedzając czarownice” w reż. Pana Roberta Delegiewicza. Aktorzy, pomimo młodego wieku z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem odgrywali kolejne sceny, a publiczność z ciekawością śledziła losy młodej bohaterki, która, aby powrócić do domu z zaczarowanej krainy, musiała kolejno odwiedzić tytułowe czarownice. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Na koniec nie zabrakło urodzinowego tortu, każdy z przybył otrzymała kawałek słodkości, chętni mogli liczyć na dokładkę.
Nasze sukcesy to suma pracy wielu osób, a każda poświęcona przez nich minuta składa się na większą całość. Dziś, z tego miejsca chcielibyśmy podziękować tym wszystkim, bez których udziału dorobek Fundacji nie byłby możliwy. Dziękujemy Wam wszystkim za to, że towarzyszycie nam w tej niezwykłej podróży! Tylko razem możemy się rozwijać i budować dobro wspólne.











